ERM-i kirjastus andis välja raamatu "Maack Amuuril: Ühe ekspeditsiooni lugu", mis annab ülevaate Saaremaal sündinud baltisaksa maadeuurija Richard Maacki ekspeditsioonist Amuuri jõele. Raamatu autor on etnoloog Indrek Jääts.

Aprillis 1855 läks Ida-Siberi pealinnast Irkutskist teele Keiserliku Vene Geograafiaseltsi ekspeditsioon, mida juhtis baltisaksa päritolu Vene uurimisreisija Richard Maack. Eesmärgiks oli tundma õppida Amuuri jõge ja selle kaldaid. See Euroopa teadusele pea tundmatu piirkond kuulus tollal Hiina keisririigi koosseisu, aga Venemaa oli juba asunud seda hõivama.

Uurimisretk kujunes pikaks ja raskeks, kuid oli üldiselt edukas. Jaanuaris 1856 jõuti koos rikkalike kollektsioonidega tagasi Irkutskisse. Maackil oli õnnestunud avastada terve rida uusi taime- ja loomaliike, millest osa kannab tänini tema nime.

Raamatu autori Indrek Jäätsi sõnul on tegemist tõelise seiklusjutuga täis avastusi ning pettumusi, ohte, raskusi ja nendest ülesaamist, kohusetunnet, auahnust, takistusi ja intriige. Maacki ekspeditsioon on hea näide sellest, kuidas 19. sajandi keskpaigas teadust tehti, kuidas toonased uurimisretked põimusid poliitika, imperialismi ja kolonialismiga. Kuna uurimisretk oli interdistsiplinaarne, siis on raamatus juttu nii Amuurimaa geograafiast, geoloogiast, botaanikast, zooloogiast kui ka ajaloost ja etnograafiast.

Raamatut illustreerib rikkalik valik joonistusi ja kaarte pildimapist, mis ilmus koos Maacki raamatuga "Reis Amuurile" (1859).

Allikas: ERR


Pin It

Statistika

1.png9.png9.png9.png5.png0.png6.png
Täna227
Eile3055
Sel nädalal227
Selles kuus34421
Kokku1999506

  • IP: 35.172.230.21
  • Brauser Unknown
  • Brauseri versioon
  • Operatsioonisüsteem Unknown

TOIMETAJA VALIK

Uudiskiri

Liituge meie uudiskirjaga

Tellige uudiskiri oma postkasti ja saage lisateavet meie toodete ja teenuste kohta.