Eesti riik on teinud tellimuse viienda parvlaeva jaoks, mis hakkab opereerima suursaarte ja mandri vahelisel liinil alates 2026. aastast. See uus laev suudab mahutada rohkem sõidukeid kui praegu kasutusel olevad parvlaevad ning on täielikult keskkonnasõbralik.
Riik on juba valmistanud ette ostuplaani uue parvlaeva jaoks ning kontseptsioon on juba välja töötatud. Uus laev saab olema hübriidlaev, kasutades peamiselt elektrit ja vesinikku kütusena.
Uus laev on veidi suurem kui neli hiljuti soetatud laeva. See võtab pardale sama palju reisijaid kui praegused laevad - 700 inimest, kuid suurendab sõidukite mahutavust 200 võrra, mis tähendab 50 võrra rohkem autosid.
Kuid erinevus praeguste laevadega ei piirdu ainult suurusega. Transpordiameti parvlaeva projektijuht Valentin Bratkov selgitas ERR-ile, et uuel laeval on kaks autotekki ning see on täielikult keskkonnasõbralik, pakkudes nullheiteid.
"Uuel laeval on erinevad energiaallikad, näiteks akud ja kütuseelemendid, mis tagavad suurema energiatõhususe ning muudavad laeva oluliselt keskkonnasõbralikumaks. See laev on nullheitega ning omab suuremat autonoomsust, nõudes vähem tehnilist meeskonda ja palju muud," selgitas Bratkov.
Uus laev teenindab nii Rohuküla-Heltermaa kui ka Virtsu-Kuivastu liine.
Laeva projekteerimise ja ehitamise hanke väljakuulutamine toimub tänavu teisel poolaastal, teatas Bratkov. Eesmärgiks on tuua laev liinile 2026. aastal.
"Saame kindlalt öelda, millal laev on valmis ja läbinud kõik katsetused. Kuid jah, meie plaan on tuua laev liinile 2026. aastal," kinnitas ta.
Bratkovi sõnul kuulub uus parvlaev riigile.
TS Laevadel on praegu neli uuemat laeva: Tõll ja Piret teenindavad Saaremaa ja mandri vahelist liini, Tiiu ja Leiger teenindavad Hiiumaa ja mandri vahelist liini. Kõik neli laeva mahutavad 700 reisijat ja 150 sõidukit ning alustasid reisijateveoga 2017. aastal.
Viies parvlaev TS Laevadele on märkimisväärselt vanem, valmistatud 1971. aastal, ja Regula alustas suursaarte vahelist sõiduteenust Eestis 1997. aastal.
Allikas: ERR